A megyei kereskedelmi és iparkamarák kiemelt feladata a mesterképzés, az egyes szakmák szakmai csúcsát megtestesítő képzések és vizsgák területi szintű megvalósítása az Magyar Kereskedelmi és Iparkamara koordinálása mellett.
Általános tájékoztató
A magyar nemzetgazdaság fontos stratégiai érdeke a minőségi szakképzés, felnőttképzés, és az erre épülő mesterképzés. A mestervizsgáztatás a gazdaságot képviselő kamarák feladata, kompetenciája, amelyet a kamara kiemelt feladatként kezel. A mestervizsga, a szakemberek fejlődési folyamatában, jelentős mérő,- értékelő,- minősítő szintet hivatott képviselni.
A minőségi színvonalon képzett mesterek szakmai tudásuk, munkatapasztalatuk, munkakultúrájuk birtokában hozzájárulnak a vállalkozások eredményes vezetéséhez, a vállalati munkafolyamatok irányításához, szakmájuk-, hivatásuk továbbörökítéséhez, a foglalkoztatáshoz, a munkahelyteremtéshez.
A mestervizsga célja, hogy a szakemberek számára biztosítsa a szakmai fejlődés és egzisztenciális életpálya modell, karrier kialakításának lehetőségét, valamint a tanulóképzéshez és vállalkozásvezetéshez szükséges ismeretek elsajátítását. Tanúsítsa a mindennapi vállalkozási gyakorlathoz szükséges szakmai, gazdasági, pénzügyi, vezetési, munkaügyi és jogi ismeretek megszerzését és készségszintű ismeretét. Ezzel a szakmai megbecsülés, anyagi, erkölcsi elismerés és bizalom garanciáját teremtse meg.
Mestervizsgára annál a területileg illetékes gazdasági kamaránál lehet jelentkezni, amelynél a vizsgára jelentkező által képviselt vállalkozás (tulajdonosa, alkalmazottja) regisztrációra került, vagy a jelölt lakcímkártya szerint igazolt lakóhelye, tartózkodási helye szerinti területi kamara jogosult a jelentkezés befogadására.
A rendeletben kiadott mestervizsga követelményről szóló információkat megtalálja az mkik.hu oldalon.
Támogatott mesterképzés és mestervizsga 2022-ben (GFA-KA-ITM-12/2021/TK/19)
2022. április 30-ig lehet jelentkezni támogatott mestervizsgára a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál. Az önköltséges forma mellett 2022-ben 25 szakember képzését 80% -ban támogatja az állam. A támogatottak köre szakma és létszám függvényében kerül elbírálásra. Támogatás esetén a fizetendő önrész 84.000 Ft.
A támogatás célja: az iskolai rendszerű képzés keretében külső képzőhelyen gyakorlati oktatást végző szakemberek első mesterré válásának elősegítése, valamint a kamarai gyakorlati oktatói tanúsítványt szerzett oktatók mesterképzésbe történő továbblépésének biztosítása
A támogatott mesterképzésbe bevonhatók köre: együttműködési megállapodás és/vagy tanulószerződés keretében az iskolai rendszerű szakképzésben gazdálkodó szervezet, mint a gyakorlati képzés szervezője.
Azon leendő gyakorlati oktatók is bevonhatók a támogatott mesterképzésbe és vizsgáztatásba, akik saját jogon vagy munkáltatójuk által nyilatkoznak arról, hogy gyakorlati oktatói tevékenységüket a mestervizsga letételét követően megkezdik.
Amennyiben a jelentkező nem nyeri el a támogatást, vagy nem kíván élni a támogatás lehetőségével, önköltséges formában is mestervizsgázhat.
Tervezett mestervizsgák: Ács, állványozó, Autószerelő, Bútorasztalos, Épület és szerkezetlakatos, Festő, díszítő, mázoló és tapétázó, Fodrász, Gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat szerelő, Hegesztő, Karosszérialakatos, Kereskedő, Kézápoló és körömkozmetikus, Kozmetikus, Szakács, Villanyszerelő, Víz- és csatornarendszer-szerelő
A mesterképzési és mestervizsga szabályzat, a mestervizsga követelmények és a mesterképzési programok az alábbi linken elérhetők:
https://mkik.hu/mestervizsga-dokumentumok-es-kovetelmenyek
Mestervizsgával gyakorolható tevékenységek
I. 30/2009. (XI. 26.) NFGM rendelet a gázszerelők engedélyezéséről és nyilvántartásáról
1. Csatlakozó- és fogyasztói vezetékek létesítése, üzembe helyezése, karbantartása, üzemzavar elhárítása, felhagyása, gázfogyasztó készülékek és gázfelhasználó technológiák, valamint az azok rendeltetésszerű és biztonságos használatához szükséges tartozékok létesítése és felhagyása
- gázvezeték- és készülékszerelő mestervizsga,
- gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat-szerelő mestervizsga,
- épületgépész technikus szakképesítés vagy
- gázipari technikus szakképesítés,
2. Gázfogyasztó készülékek és gázfelhasználó technológiák, valamint az azok rendeltetésszerű és biztonságos használatához szükséges tartozékok létesítése
- gáz- és olajtüzelőberendezés-szerelő, üzembe helyező mestervizsga,
- gáz- és tüzeléstechnikai műszerész mestervizsga,
- épületgépész technikus szakképesítés, vagy
- gázipari technikus szakképesítés,
3. Csatlakozóvezeték és felhasználói berendezés műszaki biztonsági felülvizsgálata
(a felhasználói berendezés tartozékát képező gázfelhasználó technológia együttes hőterhelése legfeljebb 70 kW)
- gázvezeték- és készülékszerelő mestervizsga,
- gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat-szerelő mestervizsga,
- gáz- és olajtüzelőberendezés-szerelő, üzembe helyező mestervizsga,
- gáz- és tüzeléstechnikai műszerész mestervizsga
II. 1/1990.(IX.29.)KHVM rendelet a gépjárműfenntartó tevékenység személyi és dologi feltételeiről
- Autószerelő, autóvillamossági szerelő, karosszérialakatos szakmai tevékenység önálló gyakorlásához, vagy szakmai irányításhoz
III. 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről
- Építésvezető, művezető, felelős műszaki vezető
IV. 21/2016. (VI. 9.) BM rendelet a kéményseprő-ipari tevékenység ellátásának szakmai szabályairól
- Körzetvezető kéményseprő
Felnőttképzési engedélyszáma: E/2020/000406
Nyilvántartási szám: B/2021/001663
További információ:
Sütő Péter - mestervizsga referens
+36 30 79 19 021
suto.peter@szabkam.hu