2025-től, ha valaki bizonyos tevékenység(eke)t végez, akkor kedvezőbb, 80%-os költséghányad alkalmazására lesz jogosult átalányadózó egyéni vállalkozóként.
Figyelni kell azonban arra, hogy 2025-től már nem a korábbi TESZOR szám, hanem az ÖVTJ szám alapján kerül meghatározásra, hogy milyen bevételű átalányadós vállalkozások alkalmazhatják a kedvezőbb 80%-os költséghányadot. Az új ÖVTJ kereső 2025. január 1-től hatályos, és a KSH weboldalán megtalálható ide kattintva.
Néhány tevékenységi kör, amely jogosult a 80%-os költséghányad alkalmazására:
- Egyetemes postai szolgáltatás
- Összetett adminisztratív szolgáltatás
- Egyéb gazdasági tevékenységet segítő szolgáltatás
- Egyéb pénzügyi kiegészítő tevékenység
- Biztosítási ügynöki, brókeri tevékenység
- Szerencsejáték-szelvény ügynöki értékesítése
Bővebb információt a Könyveléscentrum összefoglaló cikkében, ide kattintva olvashat a témáról.
Az egyéni vállalkozók átalányadózásának alapvető szabályairól szóló, 2025-ös NAV Információs füzet ide kattintva érhető el.
Ha az adóalany a 2025. évre vonatkozóan azért nem választott alanyi adómentességet, vagy azért nem illette meg az alanyi adómentesség választásának a joga, mert
- a 2024. évben belföldön teljesített termékértékesítései, szolgáltatásnyújtásai összesített összege meghaladta a 12 millió forintot, vagy
- a 2024. évi észszerű várakozása az volt, hogy a 2025. évi belföldi termékértékesítései, szolgáltatásnyújtásai összesített összege meg fogja haladni a 12 millió forintot, vagy
- a 2023. évben belföldön teljesített termékértékesítései, szolgáltatásnyújtásai összesített összege meghaladta a 12 millió forintot,
mégis választhat a 2025. évre alanyi adómentességet a NAV-hoz benyújtott nyilatkozatával 2025. február 28-áig feltéve, hogy sem 2024. évben ténylegesen, sem 2025. évben várhatóan nem lépi át a bevételeivel a 18 millió forintos értékhatárt.
Legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet nyilatkozni.
A 2025. február 28-ig megtett nyilatkozattal az alanyi adómentesség választásáig 2025. évre eső teljesítési időponttal kibocsátott, alábbiak szerinti számlákat módosítani kell:
- azokat a számlákat, amelyeket az adóalany 0, 5, 18 vagy 27%-os adómérték alkalmazásával bocsátott ki,
- azokat a számlákat, melyeket az adóalany Közösségen belüli adómentes termékértékesítésről bocsátott ki,
- azokat a számlákat, amelyeket az adóalany belföldi fordított adózás hatálya alá tartozó ügyletről bocsátott ki.
Kivételt képeznek az azon ügyletekről kibocsátott számlák, melyek során az adóalany nem járhat el alanyi adómentes minőségében.
Az áfa alóli mentesség esetében nincs levonási jog, így annak a kisvállalkozónak, aki az alanyi mentesség választásáig áfabevallást is nyújtott be és volt levonandó áfája, korrigálnia szükséges.
Bővebb információt, illetve részletes tájékoztatást a NAV oldalán megjelent sajtóközleményben, illetve összefoglaló cikkben olvashatnak ide kattintva.