A Magyar Közlöny 2025. évi 47. számában megjelentek a mezőgazdaságot érintő fontos jogszabályi változások, amelyek a termelők terheinek csökkentésére, valamint a termelők számára elérhető támogatások, kompenzációk hatékonyabb kezelésére irányulnak.
Tájékoztatjuk, hogy a Magyar Közlöny 2025. évi 47. számbában megjelent a Kormány 1128/2025. (IV. 22.) Korm. határozata a mezőgazdasági termelők mezőgazdasági vízszolgáltatással kapcsolatos 2025. évi terheinek átvállalásáról és a mezőgazdasági vízszolgáltatók vízszolgáltatási díjának központi költségvetésből történő biztosításáról.
Az állam átvállalja a mezőgazdasági vízszolgáltatási díjfizetési kötelezettséget a mezőgazdasági termelőktől 2025-ben. A nemzetgazdasági miniszter a felmerülés ütemében gondoskodik majd a kiadások finanszírozásához szükséges többletforrás biztosításáról a 2025. évi központi költségvetésből.
Továbbá tájékoztatjuk, hogy megjelent az agrárminiszter 11/2025. (IV. 22.) AM rendelete a Magyar Élelmiszerkönyv kötelező előírásairól szóló 152/2009. (XI. 12.) FVM rendelet módosításáról. A szabályozás célja, hogy a fogyasztók a tejtermékek minőségére vonatkozóan megfelelő tájékoztatást kapjanak, valamint annak egyértelművé tétele, hogy a tejtermékek elnevezése milyen jellegű és minőségű termékre utal. A módosítás biztosítja, hogy az összetevőként hozzáadott vizet tartalmazó ízesített tejkészítmények termék megnevezésében ne lehessen a fogyasztót megtévesztő módon a „tej” kifejezést használni. Az eddigiektől eltérően kecskesajtnak csak a kizárólag kecsketejből készült termék lesz nevezhető, ami magasabb minőségi követelményt jelent. Egyértelműbbé válik, hogy az élelmiszerek előállítása során felhasznált vagy felhasználni kívánt extrakciós oldószerek szabályozása kiterjed mind az Európai Unió területén előállított, mind a harmadik országokból behozott termékekre. Az élelmiszer-biztonságot erősíti, hogy az élelmiszer-előállítás során felhasznált anyagok származásuktól függetlenül szigorúan szabályozottak.
Az agrárminiszter 12/2025. (IV. 22.) AM rendeletében módosítja a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer működésének részletes szabályairól szóló 68/2020. (XII. 23.) AM rendeletet. A 2012-től működő mezőgazdasági kockázatkezelési rendszer Európában egyedülálló módon járul hozzá az egyre inkább szélsőségessé váló időjárási viszonyok okozta mezőgazdasági károk utólagos enyhítéséhez. Széles körű védelmet a 2021. évtől működő mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer tud biztosítani a termelők számára, hiszen ez a rendszer a termelőt az önhibáján kívüli, bármely okból – legyen az időjárási jelenség, állatbetegség, piaci körülmények megváltozása, termelési költségnövekedés – bekövetkezett jövedelemcsökkenés esetén jogosulttá teszi a kompenzációra.
A mezőgazdasági termelők adminisztratív terheinek csökkentése érdekében egyszerűbb, átláthatóbb adatszolgáltatás kerül bevezetésre: a termelők a csatlakozási kérelmet továbbra is februárban nyújthatják be, amelyet évente azonban csak egy adatszolgáltatási időszak fog követni.
A termelők érdekében továbbá lerövidül a kompenzáció és a pótlólagos kompenzáció kifizetése közötti időtartam is, így a termelők hamarabb kapnak pénzügyi segítséget az elszenvedett jövedelemcsökkenés kompenzálásával.
A csatlakozási kérelem adott év február 1-jétől február 28-áig elektronikus úton, elektronikus azonosítási szolgáltatással történő azonosítást követően, az erre a célra kialakított elektronikus felületen keresztül nyújtható be a Magyar Államkincstárhoz, a szerv által a honlapján közzétett közleményben foglaltaknak megfelelően.