Az Európai Bizottság felismerte azon problémát, hogy az Élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagok (FCM-ek) jelenlegi jogi szabályozása felülvizsgálatra szorul. Egyes esetekben a szabályozás nem összehangolt, nem egyértelmű, nem segíti sem a piaci szereplők, sem a hatóság munkáját. Továbbá olyan új kihívások jelentek meg, amelyek a jogi szabályozás újraértékelését, módosítását kívánják.
Az utóbbi években egyre több olyan élelmiszerrel érintkező anyag és tárgy kerül forgalomba, amelyek műanyagból (általában melaminból) készülnek, és amelyekhez bambuszt és/vagy más „természetes alapú" anyagot adnak. Alábbiakban olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (továbbiakban: NÉBIH) által kiadott felhívás, melyet a bambusz és műanyag alapanyagok együttes használatával előállított termékekkel kapcsolatban közölt az Európai Bizottság közleménye alapján.
A szakképzés átalakulásának köszönhetően 2020-ban a kamara szakképzési tevékenysége is több új elemmel bővült. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara négy, a megye gazdaságának szempontjából fontos ágazatban alakított ki ágazati munkacsoportot, illetve létrehozta a Megyei Munkaerő-piaci Kerekasztalt.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara írásban tett megkeresést a Pénzügyminisztérium felé abban a kérdésben, hogy beleszámítandó-e a 3 millió Ft-os határba az építőiparban az olyan bevétel, amelyet jogszabályban meghatározott díjszabás alapján juttat a kifizető.
A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény 5/F. §-a alapján 2021. január 1-jétől a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 1. §-a szerinti kereskedő köteles biztosítani a fogyasztó számára az elektronikus fizetés lehetőségét és annak folyamatos rendelkezésre állását.
2020. november végén jelentette meg az Európai Bizottság a vállalkozások finanszírozásához való hozzáférésről szóló, 2020-as felmérését (SAFE), amelyet az Európai Központi Bankkal együttműködésben készítettek el. A felmérés 36 európai országra terjedt ki, köztük az EU27 tagállamára. A EUORCHAMBERS összefoglalója az alábbiakban olvasható.
2021. január 28-án a PwC Magyarország díjmentes online előadást szervez, amelynek címe: Automatizált és papírmentes munkaügyi folyamatok jogi, HR és adatbiztonsági kérdései.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Szatmárnémeti Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamarával és a Kisiparosok Kamarájával közösen a helyi termékek ismeretével és fogyasztásával kapcsolatos kérdőíves felmérést végez. A felmérés célja, hogy pontos képet kapjunk a térség lakosságának helyi termékekkel kapcsolatos attitűdjéről és hogy célzott intézkedések hatására a határon átnyúló program keretében erősödjön a térség gazdasága a helyi termékek és szolgáltatások fogyasztása által is. A kérdőív kitöltésére 2021. január 11-ig van lehetőség,az alábbi linken.
Kérdőív a helyi termékek fogyasztásáról
Együttműködését előre is köszönjük!